W szafie z ubraniami każdego z nas bardzo często znajdują się niepotrzebne ubrania, które to nie były użytkowane o wielu lat. Wiele z nich szkoda wyrzucić, a nie wypada też ich założyć gdyż są nieco przestarzałe. Dla osób, które to nie potrafią odpowiednio zarządzać ubraniami w swej szafie polecana jest tak zwana capsule wardrobe. Czym charakteryzuje się szafa kapsułowa oraz jak ja stworzyć?

Capsule wardrobe co to jest?

Wardrobe capsule czyli garderoba kapsułowa to szafa, w której znajduje się nieduża liczba ubrań, które to świetnie ze sobą współgrają oraz tworzą spójną całość.

Jej historia sięga lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Wówczas to właścicielka londyńskiego butiku – Susie Faux wprowadziła to określenie propagując komponowanie tylko i wyłącznie ubrań dobrej jakości, które to nigdy nie wychodzą z mody. I co najważniejsze nie może być ich zbyt dużo.

Następnie trend ten przechwyciła w latach osiemdziesiątych nijaka Donna Karan, która to uważała, że kapsułowa garderoba składająca się z kilku ponadczasowych elementów powinna zostać uzupełniona o sezonowe dodatki w bazowych kolorach takich jak czerń, biel, szarość, granat oraz brąz.

Dziś kapsułową garderobę bardzo często organizują zarówno te osoby, które na bieżąco śledzą trendy, jak również takie, które w ogóle nie interesują się modą.

Jak stworzyć wardrobe capsule?

Na początek tworzenie capsule wardrobe może okazać się trochę trudne, ale po zapoznaniu się z podstawowymi zasadami jej tworzenia, czynność ta może sprawić mnóstwo przyjemności.

Podejmując się tego zadania niezwykle ważne jest, aby w pierwszej kolejności w pełni świadomie ograniczyć liczbę noszonych ubrań. W związku z tym zanim zaczniemy wybierać poszczególne ubrania do tworzonej szafy kapsułkowej, warto zawsze na początek poświęć trochę czasu na obserwację. W tym celu warto przez jakiś czas zwracać szczególną uwagę na to, w jakich ubraniach najczęściej chodzimy. Poszczególne zestawy warto fotografować lub zapisywać na kartce papieru.

Po zakończeniu okresu obserwacji trzeba zrobić rzetelną listę ubrań, które nosiliśmy w tym czasie najczęściej. Lista ta będzie stanowić przyszłą bazę do stworzenia niezawodnej oraz w pełni praktycznej szafy kapsułowej. Wybierając zestawy do swej nowej szafy warto zawsze uwzględnić w niej buty, ubrania po domu, ubrania sportowe, ubrania do pracy oraz odzież wierzchnią.

Capsule werdrobe

Szafa kapsułowa – określenie czasu trwania

Po dokładnym określeniu tego, jaka odzież będzie znajdowała się w naszej szafie kapsułowej warto także określić czas trwania eksperymentu. Warto zawsze zacząć od krótszego czasu bowiem pogoda w naszym kraju jest bardzo często niestabilna i w związku z tym potrzeba na poszczególne ubrania bardzo często ulega zmianie.

I tak na przykład w okresie przejściowym na przykład podczas wiosny czy jesieni jednego dnia będziemy potrzebować wełnianego swetra, a drugiego niegrubej bluzeczki i lekkich tenisówek.

Aby w naszej szafie kapsułowej znalazły się wszystkie potrzebne nam ubrania najlepiej zawsze jest wybrać krótszy czas jej trwania, który to będzie wynosił do miesiąca czasu. Natomiast mając już dużą wprawę w tworzeniu szafy kapsułowej można ją tworzyć jeden raz na sezon.

Kapsułowa garderoba – jak dobrze wybrać ubrania?

Warto zawsze pamiętać o tym, że w stworzonej przez nas szafie kapsułowej powinny zawsze znaleźć się te ubrania, które nosimy, a nie takie które to chcielibyśmy nosić.

Kapsułowa garderoba będzie w pełni sprawnie funkcjonowała tylko wówczas, gdy będzie w niej obowiązywać znana zasada Pareto, która to mówi o tym, że przez 80% czasu nosimy 20% naszych ubraniowych zasobów.
Każdy z nas posiada przecież takie ubrania, które bardzo często wybiera odruchowo oraz takie, które to bardzo mocno mu się podobają, ale z pewnych względów bardzo rzadko je ubiera. Zatem w szafie kapsułowej nigdy nie powinny znajdować się te drugie ubrania, bowiem będą one tylko zbędnie zajmować miejsce.

Tworząc wardrobe capsule warto też zawsze rzetelnie sprawdzić swój osobisty kalendarz. Warto bowiem sprawdzić czy w czasie na który to jest ona tworzona nie mamy zaplanowanych jakiś szczególnych okazji czy wyjazdów służbowych, które to wymagają odpowiedniego ubrania. I co najważniejsze warto zawsze do szafy wybierać takie ubrania, które nadają się do noszenia.

Nie warto zatem umieszczać w niej za małych czy też zbyt dużych ubrań, których to z pewnością i tak nie założymy. Ponadto warto unikać takich ubrań które są zniszczone i posiadają jakąś plamkę czy też są rozdarte.

Garderoba, szafa kapsułowa

Capsule wardrobe a kolorystyka ubrań i ich funkcjonalność

Tworząc szafę kapsułową warto zawsze pamiętać o tym, że nie zawsze musi ona być biało, szaro, granatowa. Wybór poszczególnych kolorów to przecież kwestia gustu i jeśli szafa ma być praktyczna i funkcjonalna to muszą w niej koniecznie znajdować ubrania, które pasują do naszej urody oraz w pełni spełniają nasze indywidualne oczekiwania, zarówno w kontekście kolorystyki jak i kroju.

I co najważniejsze wszystkie ubrania z szafy kapsułowej powinny z sobą pasować oraz dobrze współgrać kolorystycznie. Wówczas to bowiem nawet przy niewielkiej ilości ubrań można bez problemu tworzyć różne, niezwykle ciekawe stylizacje.

Najlepiej jest zawsze wybrać od 1 do 3 ubrań bazowych o spokojnej kolorystyce i dodać do nich kilka rzeczy w nieco mocniejszym kolorze.

Szafa kapsułowa – jakie rzeczy muszą się w niej znaleźć?

Aby szafa kapsułowa była praktyczna i funkcjonalna warto umieścić w niej poszczególne zestawy wygodnych podczas użytkowania ubrań. I najlepiej jeśli będzie można je z sobą miksować.
W profesjonalnie stworzonej garderobie kapsułowej nigdy nie może zabraknąć:

  • gór ubrań, a więc bluzek, koszulek i koszul
  • dołów ubrań, a więc spodni, spódnic, krótkich spodenek oraz szortów
  • ubrań jednoczęściowych, takich jak sukienki oraz kombinezony
  • odzieży wierzchniej w postaci swetrów, bluz, marynarek, kurtek czy płaszczy
  • butów – ich rodzaj musi być dostosowany do pory roku

Ponadto w każdej szafie kapsułowej powinny znajdować się:

  • piżamy, szlafroki, podomki,
  • bielizna, rajstopy, skarpetki,
  • ubrania niezbędne do uprawianej przez nas ulubionej aktywności fizycznej
  • uniformy, a więc ubrania noszone przez poszczególnych pracowników np: kelnerów czy pracowników obsługi klienta oraz poszczególne stroje robocze niezbędne do wykonywania pracy zawodowej
  • akcesoria – wśród których można wymienić rękawiczki, szaliki, apaszki, opaski do włosów, chustki, czapki, rękawiczki, paski, czy kapelusze
  • biżuteria
  • stroje na specjalne okazje takie jak wesela, rodzinne uroczystości, święta, bale,czy inne przyjęcia okolicznościowe.

I co najważniejsze wszystkie ubrania znajdujące się w naszej szafie kapsułowej powinny zawsze być czyściutkie, pachnące, wyprasowane oraz w każdej chwili gotowe do ubrania. Z kolei na szafie można sobie przyczepić ściągawkę ze stworzonymi zestawami, bowiem wówczas będzie nam znacznie łatwiej o poranku ubrać się do pracy czy na inne ważne wyjście z domu.

Capsule wardrobe – istotne zalety

Stworzenie w swoim domu szafy kapsułowej posiada bez wątpienia mnóstwo istotnych zalet. Zazwyczaj bywa tak, że posiadając garderobę kapsułową wydajemy znacznie mniej pieniędzy na zbędne ubrania oraz spędzamy znacznie mniej czasu na zakupach, bowiem dokładnie wiemy czego potrzebujemy najbardziej o danej porze roku.

Ponadto posiadamy doskonale uporządkowaną przestrzeń z ubraniami, dzięki czemu odnajdujemy własny styl ubioru, który to zapewnia nam pełne poczucie komfortu oraz atrakcyjności, nawet na co dzień.

Jest to także świetny sposób na zaoszczędzenie miejsca na półkach oraz pozbycie się raz na zawsze niepotrzebnych oraz od dawna i tak nienoszonych przez nas ubrań.

Szafa kapsułowa jest bez cienia wątpliwości doskonałym uzupełnieniem dla tych kobiet oraz mężczyzn, których męczy codzienne dobieranie garderoby, ale praca zawodowa czy prowadzony styl życia wymaga od nich chodzenia na co dzień w czymś innym niż dresowa bluza i spodnie oraz tenisówki.

Dzięki odpowiednio dobranej garderobie, która to znajduje się w szafie kapsułowej już nigdy nie będziemy mieć problemu z tym, aby szybko i sprawnie ubrać się podczas poszczególnych wyjść z domu.