Ubrania, które nosimy na co dzień, są odzwierciedleniem naszej osobowości i stylu. W dzisiejszych czasach, kiedy modowa rzeczywistość szybko się zmienia, warto przyjrzeć się wpływowi trendów z przeszłości. W tym artykule przyjrzymy się ubraniom z lat 90. i zastanowimy się, jakie z nich inspiracje możemy czerpać w dzisiejszych czasach.

Pierwsza fala kultury hip-hopowej

Lata 90. to czas, w którym kultura hip-hop stała się popularna na całym świecie. Wiele z nas kojarzy jej wpływ na modę z tamtych czasów: szerokie spodnie, oversizedowe koszule, a także kurtki puchowe i bluzy z nadrukiem. Dziś te elementy garderoby ponownie wchodzą do łask, szczególnie w postaci streetwearu.

Minimalizm i klasyka

Z drugiej strony, lat 90. to także czas, w którym apanaży modowych ikon była klasyka i minimalizm. Znaleźć wśród nich można było proste jeansy, jednokolorowe t-shirty i koszule w klasyczne grochy. Dzisiaj te elementy garderoby nadal są popularne, szukamy bowiem rozwiązań o uniwersalnym charakterze i dalekich od przesadzonej ekstrawagancji.

Kontrasty kolorów

Jeśli mówimy o modzie lat 90., nie sposób nie wspomnieć o intensywnych kontrastach kolorów, które królowały w tamtym czasie. Neonowe akcenty na sneakersach czy kurtkach to typowo 90’s rozwiązania, jednak warto przyjrzeć się dzisiejszym trendom, które w nieco bardziej stonowany sposób korzystają z kolorów, np. poprzez dodanie do stylizacji jednego mocnego, sprzecznego z resztą elementu.

Grunge

Lata 90. przyniosły również zjawisko grunge’u – stylizacji, która idealnie pasuje do wolnej, swobodnej kultury alternatywnej. Najwięcej uwagi przyciągały wówczas jeansy, bluzy i koszule w ukochanym, choć nienaganionym stanie. Dzisiaj grunge w modzie powrócił, ale w bardziej wyrafinowanej i kobiecej wersji – to przede wszystkim rozciągnięte swetry, oversize’owe koszule i kurtki skórzane.

Kojarzy się z przeszłością, ale wciąż żyje

Ubrania, które kiedyś były modne, dziś mogą odnaleźć nowe życie. Moda lat 90. nadal żyje i potrafi dostarczyć inspiracji do codziennych stylizacji. Niezależnie od tego co ubierzemy, warto pamiętać o tym, że w naszym stylu powinniśmy czuć się swobodnie i wygodnie, ale także odważnie i indywidualnie. I to właśnie nasze podejście określi, czy nasza stylizacja jest modna czy nie.