Jeżeli w Twojej szafie brakuje modnych ubrań to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przerobić stare! Umożliwi to przedłużenie życia rzeczom, dzięki czemu zadbasz o środowisko. Własnoręczne zmienianie ich wyglądu wprowadzi świeżość do twojej garderoby i pozwoli zaoszczędzić pieniądze.

Jak przerabiać ubrania?

Jest mnóstwo sposobów oraz technik na przerabianie ubrań. Jedne są łatwiejsze, natomiast inne mogą sprawić więcej trudności. Najważniejsze to uzbroić się w cierpliwość i zabrać do pracy. Poniżej przedstawiamy koncepcje metamorfozy ubrania:

 • zamontuj nowe guziki w miejsce starych,
 • zwęź krój ubrania, aby lepiej dopasowało się do twojej figury,
 • usuń elementy, które ci nie pasują np. poduszki; jeśli zostanie nadmiar materiału, możesz wykorzystać go do stworzenia nowej ozdoby np. apaszki,
 • wyprofiluj dekolt,
 • obetnij rękawy albo nogawki, poszerz je,
 • dodaj nowe elementy.

Pomysłów na zmiany jest wiele. Najważniejsze to nie bać się eksperymentować! Czasem będzie warto wprowadzić nowe ozdoby do starej bluzki, a czasem przerobić ją na stylowy szalik. Warto jest też pomyśleć o wszyciu na starą koszulę ozdobników, typu cyrkonie czy kryształki. Materiał potrzebny do wyrobu biżuterii możesz zamówić w internecie lub kupić w pobliskiej pasmanterii.

Jak zrobić efektowne dziury w dżinsach?

Moda na dżinsy z dziurami trwa już od dłuższego czasu i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Aby stworzyć estetyczne dziury przyda nam się pumeks. Wykonywanie dziur za pomocą noża albo nożyczek, sprawi, że dziury będą zbyt proste (ze względu na sposób cięcia). Natomiast dziury stworzone z wykorzystaniem pumeksu będą wyglądały lepiej. Pumeks pomoże nam uzyskać pożądany efekt, a przetarcia będą prezentowały się w znacznie lepszy, naturalny sposób.

Brokat to świetny dodatek

Złoty, różowy, czerwony – tylko od ciebie zależy jaki kolor wybierzesz. Brokat może odmienić oblicze starych trampek albo wyblakłej koszulki. Ozdabianie brokatem jest proste i nie wymaga specjalnego doświadczenia. Brokat zazwyczaj można kupić w formie sprayu i wystarczy spryskać nim określone powierzchnie ubrania.

Farbowanie ubrań

Chyba każdemu zdarzyło się pozbyć ulubionej koszulki, która wyblakła. Z ratunkiem przychodzi farbowanie ubrań. Nowy kolor albo odnowienie starego da drugie życie temu elementowi garderoby. Farbowanie również nie należy do skomplikowanych czynności. Najczęściej kolor ubrań zmienia się pod wpływem farby, którą można kupić w odpowiednim sklepie albo internecie. Sam proces farbowania zazwyczaj odbywa się w jakimś naczyniu np. garnku albo misce.

Jak pofarbować ubrania?

Zmienianie koloru naszych ubrań na szczęście nie jest skomplikowaną czy czasochłonną czynnością, ale należy uważać, by nie poplamić barwnikiem rzeczy, które mamy na sobie. Proces farbowania krok po kroku wygląda następująco:

 1. Do miski nalej wody i zamocz niej ubranie, tak aby całe było w wodzie. Zostaw je tam na około 20 minut.
 2. Do drugiej miski wlej wrzącą wodę i dodaj tam farby.
 3. Następnie do miski z farbą włóż ubranie na około 30 minut. Na tym etapie trzeba upewnić się, że twój element garderoby jest cały zanurzony w wodzie z farbą.
 4. Dla utrwalenia się koloru najlepiej użyć octu. Wlej od czterech do pięciu łyżeczek, wymieszaj i czekaj kolejne pół godziny.
 5. Po upływie 30 minut wyciągnij ubranie (oczywiście w szczelnych rękawicach) i umyj pod zimną wodą.