Odessa to jedno z najbardziej znanych i najpiękniejszych ukraińskich miast, które przyciąga do siebie coraz więcej turystów, kusząc licznymi zabytkami oraz piaszczystymi plażami. W jaki sposób najlepiej dotrzeć do Odessy? Korzystając z samolotu – lotnisko Odessa jest miejscem przyjaznym turystom, skąd można udać się do centrum miasta, jak i przesiąść na lot w innym kierunku, jeżeli w tym miejscu podróż się nie kończy.

Przyjazne podróżom

Lotnisko w Odessie jest jednym z kilku lotnisk na Ukrainie, dokąd można się udać w bezpośrednią podróż, jak i też w ramach przesiadki do innego miasta. Każdego dnia obsługuje ono loty w dwudziestu dwóch kierunkach, ułatwiając podróż do szesnastu krajów, nie tylko europejskich. Obsługuje siedemnaście linii lotniczych. Terminal pasażerski jest w stanie obsłużyć do 400 osób na godzinę, przeznaczony jest do obsługi lotów międzynarodowych i krajowych. Zlokalizowane jest ono około siedmiu kilometrów na południowy zachód od centrum miasta. Powstało w 1961 roku i od tamtej pory działa bez żadnej przerwy.

Od 2017 roku na lotnisku trwają prace modernizacyjne – wynikają one z wydłużenia głównego pasa startowego.

Z Polski można wylecieć do Odessy z sześciu miast: z Warszawy samolotem LOTu, z Katowic, Krakowa, Wrocławia, Poznania i Gdańsk samolotem linii Ryanair.

Ku dalszemu zwiedzaniu

Jeżeli Odessa jest celem podróży i to w mieście chce się spędzić kilka dni wypoczynku – przy okazji robiąc zdjęcie na Schodach Potiomkinowskich będących jego symbolem – a potrzebny jest przejazd do centrum, nie trzeba przejmować się tym, że może to być trudne. Spod lotniska bez problemu da się przejechać dystans do centrum za pomocą jednego z trzech środków transportu: wypożyczonego samochodu, miniautobusu – linie 101 oraz 129 – taksówki.

Przystanek, postoje i wypożyczalnie zlokalizowane są tuż przed wejściem do lotniska, łatwo więc do nich trafić. Kursy autobusów zostały dostosowane do przylotów oraz odlotów. Koszt przejazdu zależny jest od wybranego sposobu transportu.