Jak dbać o siebie? Czy jest to proste? Czy łatwo schudnąć? Co jest najważniejsze? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym dzisiejszym artykule. Dbanie o własne ciało powinno być elementem KAŻDEGO człowieka i dzięki takim składnikom jak: sen, odpowiednie odżywanie się, aktywność fizyczna oraz dobre samopoczucie psychiczne możemy być zdrowymi ludźmi i cieszyć się doskonałym wigorem oraz chęcią do życia.

Jak mam o siebie zadbać

Przede wszystkim jeżeli nie wiesz, czy jesteś gruby, czy chudy i czy powinieneś schudnąć albo przytyć, to bardzo dobrym rozwiązaniem jest wskaźnik BMI, który wyliczysz sobie porównując swoją wagę do wzrostu. Nie musisz tego robić ze wzoru, ponieważ w internecie jest masa kalkulatorów, które zrobią to za Ciebie i podadzą Ci gotowy wynik z jednoznaczną diagnozą.

Dbanie o sobie paradoksalnie jest proste, bo to polega na zdrowym rozsądku. Jeżeli zjadłeś bardzo obfity obiad, to nie staraj się na siłę dopychać kolacją, tylko po prostu zjedz coś lekkiego, bądź nawet ją sobie odpuść – jest to przede wszystkim niezdrowe i wpływa na jakość snu i na nasze samopoczucie kolejnego dnia. Aktywność fizyczna to coś na co masz ogromny wpływ. Jeżeli jesteś osobą pracującą w biurze, która nie ma wiele ruchu, to Twoim obowiązkiem jest ruszanie się i rekompensowania siedzącego stylu życia. Nie dość, że zwiększa Ci się masa, to w dodatku będziesz bardziej podatną osobą na choroby.

Czy łatwo schudnąć gdy mam dużą nadwagę? Jasne, nie jest to łatwe, ale najważniejsze jest nastawienie. Jeżeli Twoim celem jest dobry wygląd oraz zapewnienie sobie lepszego zdrowia, to jak najbardziej jest to wystarczająca motywacja. Pamiętaj przy tym, że może dopaść Cię efekt jojo i by go uniknąć, warto jest odchudzać się stopniowo, waga powinna spadać ok. 1 tygodniowo.

Bardzo ważne jest, żebyś odpowiednio się wysypiał, jak również to, żebyś dawkował sobie aktywność proporcjonalnie do stanu ciała. Jeżeli jesteś z dużą nadwagą, to nie staraj się od początku biegać, tylko zacznij od drobnych spacerów, które poprzez zintensyfikowanie doprowadzą do spadku masy i wtedy będziesz mógł przerzucić się na bieganie.