Pragniesz rozpocząć swoją przygodę z krawiectwem? A może już od jakiegoś czasu szyjesz na maszynie i szukasz lepszego sprzętu? Dowiedz się, jakie są maszyny do szycia i na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Maszyny mechaniczne oraz elektroniczne

Maszyny mechaniczne to urządzenia starego typu. Sprawdzają się u osób starszych lub tych, które nie lubią technicznych nowinek. Zdecydowanie lepszą opcją będzie zakup maszyny elektronicznej, z funkcjami, które znacznie ułatwiają pracę.

Maszyna dla początkujących

Jeśli szukasz swojej pierwszej maszyny do szycia, potrzebujesz urządzenia, na którym będziesz się uczyć. Kupowanie drogiego urządzenia zwykle nie ma sensu, gdyż dopiero poznajesz podstawowe ściegi. Nieduża ilość ściegów, a w tym ścieg prosty i ściegi do obrzucania będą wystarczające dla osoby, która dopiero się uczy. Podczas szycia bardzo przydaje się  regulacja szerokości ściegu. Niestety tańsze modele często nie mają takiej opcji.

Rodzaje ściegów

Najważniejsze ściegi to ścieg prosty oraz zygazkowy. Ścieg prosty służy do wszywania zamków oraz zszywania tkanin, natomiast zygzakowy do wszywania gumek i guzików.

Inne ważne ściegi podstawowe to ścieg kryty, overlockowy, elastyczny, cerujący, elastyczny oraz satynowy.

Dodatkowe funkcje

Pewne funkcje są pomocne w trakcie nauki oraz wygodzie pracy. Nawlekacz igły, regulacja docisku stopki czy metalowa płytka z podziałką, która ułatwia proste i równe szycie. Droższe modele mają także ekrany elektroniczne.

Budżet, czyli ile kosztuje dobra maszyna do szycia?

Ceny maszyn zaczynają się nawet od 200 zł, ale jeśli chcemy, by sprzęt działał bez zarzutu, bezpieczna granica to 500 zł za model. To dobra cena, zwłaszcza przy zakupie pierwszej maszyny do szycia.

Droższe maszyny, od 800 do 1400 zł za model posiadają więcej funkcji, są też przeważnie bardziej ergonomiczne. Urządzenia z wyższej półki są trwałe, stabilne. Bardzo cicho pracują, co jest ich dużą zaletą. Wiele droższych modeli posiada także wyświetlacze umożliwiające zapisanie konkretnych ściegów.

Polecane modele

 • Model dla początkujących – łucznik Mini.

  Łucznik mini jest maszyną mechaniczną. Model ten wykonuje podstawowe ściegi. Maszyna jest stosunkowo niewielka, ma także osłonę na palce i jest prosta w obsłudze, przez co mogą z niej korzystać także dzieci.

 • Juno by Janome E1019

  Mechaniczna maszyna Juno by Janome E1019 jest stosunkowo popularnym modelem. Nic dziwnego, posiada wszystko, co potrzebne do wygodnego szycia w domu. Jest idealna dla osób początkujących, a także dla nieco bardziej zaawansowanych. Oferuje możliwość szycia podwójną igłą, 19 programów ściegowych, ma także wolne ramię, które ułatwia obszywanie rękawów i nogawek.

 • Dla zaawansowanych, Janome 5060DC

  Jest to maszyna komputerowa, która ma aż 60 programów ściegowych. Ma wytrzymałą konstrukcję oraz cicho pracuje, przez co zadowoli osoby, które szyją kilka godzin dziennie.

  Wybór powinien być podyktowany przede wszystkim twoimi potrzebami oraz możliwościami finansowymi. Czasami lepiej zapłacić więcej, niż kupić maszynę, która zepsuje się po krótkim czasie użytkowania.