Urządzając sypialnię, najbardziej martwimy się o to, w jakim stylu ją urządzić. Jest to niezwykle ważna kwestia, gdyż może wpływać na jakość naszego wypoczynku. Jak zatem stworzyć spokojne wnętrze, w którym wyciszymy się i będziemy w stanie wypocząć? Można postawić na sypialnię w stylu vintage! A czym on jest?

Czym jest styl vintage oraz co go charakteryzuje?

W ostatnim czasie styl vintage stanowi nie tylko modny trend w projektowaniu wnętrz, ale także pozwala na wyrażenie osobistego gustu i charakteru. Jego wykorzystanie w sypialni pozwala na stworzenie uroczego, a zarazem nostalgicznego miejsca, w którym możemy spokojnie wypocząć. Obecnie określa się go jako styl szlachetny, klasyczny lub zabytkowy, stosowany w odniesieniu do ponadczasowych przedmiotów pochodzących z minionych epok – jednak nie odnosi się do jednej konkretnej. Charakteryzuje się głównie:

  • połączeniem staroci i nowoczesnych dodatków,

  • łagodnymi formami i zaokrąglonymi brzegami,

  • dodatkami, takimi jak np. porcelana, świeże kwiaty czy kryształowe misy.

Kolory meble i dodatki w sypialni w stylu vintage

Podstawą sypialni w stylu vintage jest odpowiednia paleta kolorów. Najczęściej stawia się tutaj na pastelowe odcienie, takie jak pudrowy róż, mięta czy jasny błękit. Dominują tutaj także beże. Taka gama kolorystyczna pozwala na nadanie sypialni miękkości oraz niezwykle romantycznego uroku. Można się także pokusić o postawienie na głębsze barwy, takie jak burgund czy butelkowa zieleń. Ich obecność dodaje wnętrzu bardziej romantycznego akcentu. Jeśli chodzi o meble, to najlepiej sprawdza się tutaj meble z duszą. Najlepiej poszukać staroświeckich komód, stolików nocnych czy szafek, np. w antykwariatach czy second-handach. Można je oczywiście odrestaurować! W przypadku dodatków sprawdzą się przede wszystkim:

  • hafty i koronki,

  • kwiatowe wzory,

  • staroświeckie obrazy i lustra.

Pamiętajmy jednak, aby zachować spójność pod kątem wzorów oraz kolorów. Niestosowanie się do tej zasady często skutkuje zepsuciem klimatu sypialni.

Wygodne łóżko – jak je skomponować?

Niezależnie od stylu, w jakim urządzamy sypialnię – łóżko zawsze będzie jej centralnym punktem, a zarazem miejscem, gdzie spędzamy sporą część naszego czasu. Zadbajmy zatem, o wygodne warunki do wypoczynku poprzez uwzględnienie odpowiednio dopasowanych do nas elementów, takich jak:

  • materac – odpowiada on za wsparcie kręgosłupa oraz całej sylwetki użytkownika,

  • rama łóżka – na rynku znajdziemy różnego rodzaju ramy, jednak postawmy na modele solidne oraz dopasowane do stylu sypialni,

  • poduszki – gwarantują najlepsze wsparcie dla głowy, barków oraz kręgosłupa w odcinku szyjnym,

  • kołdra – gwarantuje odpowiedni komfort termiczny oraz przyjemne wrażenie otulenia.

Sypialnia w stylu vintage stanowi doskonały wybór dla osób ceniących tradycję, piękno oraz elegancję. Co więcej, pozwala na stworzenie pięknego miejsca, w którym można spokojnie wypocząć.

Artykuł sponsorowany.