Istnieje wiele technik nadruku, umożliwiających naniesienie ich na podłoże: odzież, gadżety czy przedmioty codziennego użytku. Trudno byłoby tu stworzyć ich gradację czy wskazać najlepszą z nich, wszystko zależy od szczegółów, czyli połączenia wszystkich elementów, które pozwolą wybrać optymalną technikę nadruku. 

Techniki nadruku na odzieży 

Znakowanie odzieży to popularna od wielu lat metoda na podnoszenie jej atrakcyjności i indywidualizację wizerunku. Jednak od czasu, gdy wykonywało się to za pomocą sznurka wiążącego bluzkę i farby do farbowania na gorąco, minęły lata świetlne. Dzisiaj technika sitodruku sprawdza się prawie w każdym przypadku. Sitodruk polega na przygotowaniu szablonu grafiki nałożonego na drobną siatkę. Farbę przeciska się przez wcześniej przygotowaną matrycę, powielając w ten sposób obrazek na danym podłożu. Powstaje wysokiej jakości wydruk, wytrzymały i barwny. 

Sitodruk wykorzystuje się również do nadruków niestandardowych. Można go użyć do nakładania srebra i złota na koszulce czy korzystania z kolorów fluorescecyjnych, świecących. Do techniki sitodruku stosuje się różnego rodzaju tkaniny, ciemne, jasne, wielobarwne oraz różne podłoża, nie tylko tkaniny. Może to być skóra, szkło, metal czy karton. 

Różne rodzaje sitodruku

Sitodruk pośredni, zwany też plastizolowym składa się z kilku etapów. W pierwszym, wydruk przygotowuje się na papierze lub folii termotransferowej, za pomocą sitodruku. Powstały wydruk przenosi się na tkaninę koszulki w atmosferze wysokiej temperatury. Jakość tej techniki zależy od:

  • prawidłowo przygotowanej grafiki
  • doboru temperatury
  • wartości docisku
  • czasu wgrzewania

Sitodrukowy termtransfer umożliwia otrzymanie najwyższej jakości wydruku na koszulkach. Nadruki tą techniką są w stanie odtworzyć idealnie nawet bardzo skomplikowaną grafikę. Mogą być stosowane na różnych tkaninach: bawełnie, poliestrze czy jucie. Efekt nadruku na koszulce jest trwały, poddający się tkaninie, elastyczny i doskonałej jakości. 

Druk cyfrowy na koszulkach

w Sklepie Fatcube.pl dostępne są koszulki z nadrukiem wykonane techniką DTG. Polega ona na natryskiwaniu kolorowego atramentu bezpośrednio na odzież przy pomocy specjalnych drukarek. Atrament szybko wnika w poszczególne włókna koszulki i powstaje w ten sposób zaprojektowany nadruk. Technika ta jest podobna do druku na papierze, podłożem jest jednak koszulka, skórzana torba czy inny gadżet. Tego rodzaju nadruk charakteryzuje się wysoką trwałością, dokładnością i zachowaniem kolorystyki. Metoda DTG daje możliwość zastosowania ogromnego zbioru kolorów, które utrzymują swoją głębię i intensywność na tkaninie. Dzięki temu na koszulkach wykonuje się grafiki w pełnym zestawie kolorystycznym z taką ilością szczegółów, jaką dysponuje np. fotografia. 

Technika DTG to jedna z najtańszych metod druku na koszulkach. Jest opłacalna już na jednej sztuce, ponieważ proces druku nie wymaga specjalnych przygotowań i wieloetapowości. Ilość kolorów użytych do nadruku nie wpływa w żaden sposób na cenę. 


Artykuł przygotowany przy współpracy: Sklep z naprasowankami Fatcube.pl