Sen jest jednym z najważniejszych sposobów na zregenerowanie naszego organizmu. Dlatego warto zadbać o jego wysoką jakość. I choć wygodny materac i poduszka wydają się być kluczem do błogiego snu, to nie wolno nam również zapominać o odpowiednim ubraniu do snu. Tylko wysokogatunkowa piżama męska zapewni nam odpowiednią cyrkulację powietrza, a tym samym niczym zmącony odpoczynek.

Piżama męska – z jakiego materiału wybrać?

Być może wielu panom wydaje się, że piżama jest zbędny wyposażeniem ich garderoby. Stary t-shirt oraz znoszone bokserki doskonale zdadzą egzamin. Jednak nie można zapominać, że koszulki oraz bielizna są często produkowane z domieszką sztucznych materiałów. A te z kolei blokują możliwości naszej skóry do swobodnego oddychania, wymiany ciepła lub pocenia się. Nasza skóra to jeden z organów ciała, który aktywnie uczestniczy w funkcjonowaniu naszego organizmu. Niewiele osób ma świadomość, że proces oddychania zachodzi nie tylko przez płuca, ale także całą powierzchnią naszej skóry. Stąd prosta droga do wniosku, że kiedy zakładamy na siebie ubrania wytworzone ze sztucznych materiałów, utrudniamy naszej skórze zachodzenie naturalnych procesów biologicznych. Z jakich materiałów powinna być wykonana piżama męska? Doskonałe sprawdzą się tutaj wszelkie materiały pochodzenia naturalnego, takie jak bawełna i jedwab. Jednym z najlepiej „oddychających” materiałów jest len, jednak ze względu na jego dość szorstką strukturę, polecamy raczej wybierać materiały bawełniane z domieszką lnu. Do spania w chłodne noce doskonałe będą również piżamy wykonane z wełny. Są one jednak zarezerwowane dla wyjątkowych zmarzluchów, ponieważ w połączeniu z kołdrą może się zrobić naprawdę gorąco! Decydując się na piżamę z bawełny, pamiętajmy, aby wybierać najlepiej tą pochodzenia organicznego, czyli taką, która była uprawiana naturalnie bez użycia środków chemicznych. Taka bawełna będzie delikatniejsza dla skóry i nie będzie powodować podrażnień. Jest to szczególnie ważne, kiedy cierpimy na AZS. Jedwab jako materiał pochodzenia naturalnego będzie również doskonałym wyborem dla mężczyzny. Jego zalety to przede wszystkim duża przepuszczalność powietrza oraz możliwość pochłaniania wilgoci. Dzięki temu, podczas snu nawet w upalne dni, nie będziemy się budzić z powodu nadmiernej potliwości. Jedynym mankamentem jedwabnych koszul jest ich cena, niekiedy sięgająca nawet kilkuset złotych. Jest to zatem wybór dla mężczyzn z nieco zasobniejszym portfelem.

Piżama męska a odpowiedni rozmiar

Nie tylko jakość materiału, z jakiego piżama została wykonana, jest ważny. Również odpowiednio dobrany rozmiar ma znaczenie dla efektywnego snu. Za ciasna piżama będzie bowiem opinać ciało i krępować nasze ruchy. Dodatkowo mocno dopasowane piżamy z gumką będą pozostawiać na skórze nieestetyczne odgniecenia na skórze i blokować swobodny przepływ limfy. A przecież sen to czas relaksu i odpoczynku, w którym cały nasz organizm ma czas na regenerację. Jak zatem dopasować odpowiedni rozmiar naszej nocnej bielizny? Przede wszystkim należy zainwestować w luźne kroje piżamy. Najlepiej, aby piżama męska była o 1 rozmiar większa niż ubrania, w których chodzimy w ciągu dnia. Dzięki temu zapewnimy sobie odpowiednią swobodę ruchów podczas snu.

Spanie bez piżamy, czy to dobry pomysł?

Jeżeli nie przekonuje nas perspektywa spania w piżamie wykonanej z bawełny, jedwabiu lub bawełny z dodatkiem lnu, to pozostaje nam jeszcze możliwość spania nago, które ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala obniżyć temperaturę ciała, dzięki czemu szybciej zasypiamy i rzadziej budzimy się w nocy. Dodatkowo skóra może swobodnie oddychać, dzięki czemu po przebudzeniu jest jędrniejsza i lepiej nawilżona. Nie każdy jednak jest tego fanem i może odczuwać z tego powodu pewien dyskomfort. Spanie bez piżamy może być również mało przyjemne w zimie, kiedy to temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera. W takim przypadku wstawanie z łóżka po przebudzeniu w stroju Adama może nas niemiło zaskoczyć. Niemniej, spanie nago to nadal lepszy pomysł niż wykorzystywanie ubrań wytworzonych ze sztucznych materiałów.