Ślub to jeden z najważniejszych dni każdej pary, dlatego warto jest zadbać o każdy najdrobniejszy nawet szczegół, aby ten dzień był pełen wspaniałych wspomnień. Jednym z najważniejszych elementów jest dekoracja ślubna, która obejmuje wiele aspektów: przystrojona sala weselna dodatki pary młodej, aranżacja kościoła i dekoracje samochodu – to najważniejsze z nich. Efektowna dekoracja ślubna nie musi być wcale trudna, warto trzymać się kilku podstawowych zasad i zadbać o najważniejsze elementy, a całość zadowoli parę młodą i zachwyci gości.

Motyw przewodni

Planując ślub i wesele, należy dobrze przemyśleć motyw lub kolorystykę przewodnią, której będziemy się trzymać przez cały czas przygotowań. Jeśli decydujemy się na jeden główny kolor lepiej zrezygnować z motywu i na odwrót, chyba że idealnie one ze sobą współgrają. Jakie mogą być motywy? Motyw ślubu może wiązać się z upodobaniami czy jakimś konkretnym wydarzeniem z życia pary młodej lub być w ogóle niepowiązany. Często wybieranymi motywami są kwiatowe, związane z porą roku lub z konkretną epoką. Można też wybrać motyw marynarski, czy wiejski. Decydując się na konkretny motyw, warto pamiętać o nim przez cały czas, również wybierając miejsce przyjęcia, aby nie zepsuć efektu. Przykładowo nowoczesna sala weselna nie będzie pasowała do stylu wiejskiego. Częściej jednak pary młode decydują się na kolor przewodni, a nie na motyw, co znacznie ułatwia dobór dodatków. Jednak trzeba tu pamiętać o dobrym dobraniu odcieni danego koloru, gdyż różne tonacje tej samej barwy mogą ze sobą nie współgrać.

Wystrój sali weselnej

Przystrojenie miejsca przeznaczonego na bankiet pozornie wydaje się trudne, jednak warto pamiętać, że w tym przypadku wskazany jest umiar. Bogate zdobienia, mnogość dekoracji ślubnych i wielkie kompozycje kwiatowe mogą nie wyglądać dobrze w całości, a dodatkowo często przeszkadzają w swobodnym jedzeniu posiłków, tańcach i zabawie. Dlatego warto kierować się zasadą „mniej znaczy więcej” i nie przesadzać. Dobrze jest poradzić się w tym względzie pracowników sali, którzy mają doświadczenie w urządzaniu tego typu imprez i najlepiej wiedzą, co się dobrze sprawdza, tak żeby było efektownie i jednocześnie wygodnie. Szczególną uwagę warto zwrócić na wystrój stołu – zbyt duża ilość elementów dekoracyjnych sprawi, że goście nie będą się czuli swobodnie. Natomiast kompozycje kwiatowe powinny być bardzo niskie lub wąskie i wysokie, dzięki temu goście będą mogli ze sobą rozmawiać, a kwiaty nie będą przysłaniały im osób siedzących naprzeciwko. Niezwykle istotny jest także wybór obrusów, warto zapytać obsługi, jakimi materiałami dysponują, aby pasowały one do naszego zamysłu. Obrusy niskiej jakości mogą bardzo popsuć efekt, dlatego najlepiej sprawdzają się klasyczne, białe, dobrej jakości materiały, które będą stanowiły idealną bazę dla wszystkich motywów i kolorów. W takiej sytuacji wystarczy dobrać odpowiednie serwetki, kwiaty, czy dodać inne dekoracje, które nadadzą sali odpowiedniego charakteru. Nie wolno zapominać o harmonijnym doborze dodatków dla pary młodej takich jak kwiaty, czy akcenty kolorystyczne.

Usadzenie gości

Odpowiednie usadzenie gości jest niezwykle istotne, aby wszyscy dobrze się bawili. Poza kwestią kto obok kogo ma siedzieć, należy również zadbać o odpowiednie ustawienie stołów. Przede wszystkim stół pary młodej powinien być ustawiony tak, aby był dobrze widoczny dla wszystkich gości. Stół można również dodatkowo ozdobić, wieszając nad nim pasujące dekoracje, czy ustawiając dodatkowe kompozycje kwiatowe. Istotne jest również ustawienie stołów, wśród których w ostatnich latach najpopularniejsze są stoły prostokątne oraz stoły okrągłe, które są niezwykle eleganckie i wygodne dla gości. Jeśli sala weselna ze względu na swoją wielkość nie pozwala na wykorzystanie tego typu stołów, dobrze sprawdza się połączenie stołów prostokątnych i ustawienie ich w literę T, sadzając parę młodą w centralnym punkcie. Coraz częściej zwraca się również uwagę na odpowiednie krzesła. Oczekując wysokiej jakości i elegancji, warto rozważyć możliwość wykorzystania jednych z krzeseł Tiffany. Krzesła te, często nazywane również Chiavari są wyjątkowo eleganckie, a jednocześnie proste i skromne. Wzorowane na krzesłach cesarskich od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością, dodając szyku weselom na całym świecie. Oferta kolorystyczna tych krzeseł jest bardzo bogata, więc można je z łatwością wpasować w motyw naszego wesela.