Niektóre przedmioty mają fascynującą historię powstania. Takową może pochwalić się polar – bardzo ceniona i lubiana przez niemal wszystkich tkanina. Otóż wynalezienie jej zawdzięczamy naukowcom obserwującym…niedźwiedzie polarne (to kolejny dowód na to, że matka natura tworzy najdoskonalsze rozwiązania).

Biały puchaty miś

Kroczący dostojnie po lodzie miś, wzbudzający wiele sympatii i pozytywnych uczuć, zainteresował amerykańskich badaczy z powodu futra. Zaledwie pięciocentymetrowe pokrycie skóry zapewnia zwierzęciu doskonałą ochronę przed zimnem i dodatkowo pozwala na kąpiele w lodowatej wodzie. Niedźwiedź polarny zawsze zachowuje stałą temperaturę ciała. Po obserwacjach i zgromadzeniu potrzebnych danych, naukowcy wzięli się do pracy i stworzyli tkaninę, która miała naśladować niedźwiedzią sierść – splecione poliestrowe włókna w kształcie rureczek okazały się strzałem w dziesiątkę.

Polary, polary

Pierwsze polary produkowane były przez jednego producenta i wyłącznie z poliestru, materiału zapewniającego tkaninie lekkość, trwałość i utrzymanie ciepła. Z biegiem czasu tkaninę tę zaczęli produkować inni, więc dziś mamy materiały o różnej gramaturze i różnym wykończeniu.

Wykorzystanie polaru

Nie ma chyba dziedziny życia, w której polar nie jest stosowany. Ze względu na bardzo użyteczne cechy noszą go sportowcy, myśliwi, wędkarze, pracownicy na budowie, magazynierzy, kurtki i bluzy polarowe znajdują się w schowkach kierowców, w plecakach uczniów i w szafie każdego z nas.

Ciepła odzież firmowa

Odzież firmowa z polaru? Tak, to doskonały wybór, gdy zachodzi konieczność zapewnienia pracownikowi ciepłej odzieży. Polary robocze dostępne są już w szerokiej gamie – można wybrać nie tylko kolor, fason, ale także grubość materiału (np. Thermo Pile 100, Thermo Pile 1000 – im większa gramatura, tym lepsza ochrona przed chłodem). By polarowa odzież w najlepszy sposób chroniła, ważny jest krój odzieży – ubranie powinno przylegać do ciała, ale w taki sposób, by można było założyć pod nie dodatkową warstwę. Na niektórych stanowiskach pracy bardzo dobrze sprawdzą się modele z kapturem, stanowiącym dodatkową ochronę przed wiatrem i niską temperaturą.

Nie gniecie się i nie wymaga prasowania, nie elektryzuje się, nie mechaci, nie moknie (wchłania tylko 1% wody) szybko schnie, nie ogranicza ruchów, nie powoduje pocenia się i przegrzewania – lista zalet polaru jest bardzo, bardzo długa. Dlatego nie ma się co dziwić, że prawie każdy go ma i chętnie nosi. A niedźwiedzie polarne nawet nie wiedzą, jak bardzo się nam przysłużyły.