poradnik

Jak dopasować trencz do kobiecej sylwetki?

Wiosenna Szafa: Trencz, Garderoba w Pigułce

Kiedy firma Burberry w 1914 roku otrzymała zamówienie na przystosowanie wojskowych płaszczy do noszenia w okopach, nikt nawet nie pomyślał, że właśnie powstaje jeden z odzieżowych klasyków stulecia! Kobiety z czasów I wojny światowej potrzebowały ubrań praktycznych i trwałych – ułatwiających wykonywanie prac fizycznych oraz jazdę samochodem. Trencz, zwany również prochowcem, idealnie spełnia te wymagania 🙂


CZYM JEST TRENCZ?

Ze względu na pojawiające się w sklepach hybrydy wszystkiego ze wszystkim, lepiej „powróćmy do korzeni”.

Płaszcz do kolan lub dłuższy, z wodoodpornej bawełny lub wełny, dwurzędowy, ściągnięty paskiem, z wykładanym kołnierzem i niekiedy pelerynką, patkami na ramionach i mankietach. Zwykle szyty z gabardyny, teraz najczęściej z popeliny.

Źródło: „MODA. Wielka księga ubiorów i stylów.”

Luźna wariacja na temat trencza…

Garderoba w Pigułce by Marcelina Górska - Wiosenna szafa - Trencz 1

I model zbliżony do oryginału:

Garderoba w Pigułce by Marcelina Górska - Wiosenna szafa - Trencz 2

 

TRENCZ DLA SYLWETKI „T” O SZERSZYCH RAMIONACH

 Nie będę ukrywać, że posiadając sylwetkę o szerokich ramionach z zakupem trencza będziesz mieć pewne trudności. Dlaczego? Ponieważ bogata w detale górna część płaszcza (pagony, szeroki kołnierz, guziki, pelerynka)  może Cię dodatkowo poszerzyć – w końcu trencz to płaszcz męski, gdzie sylwetka o rozbudowanych ramionach jest bardzo pożądana!

SYLWETKA „T” – NA CO WARTO ZWRACAĆ UWAGĘ?

 • Jak najprostsza góra płaszcza – płaskie, jednokolorowe pagony, brak kontrastowych lamówek przy kołnierzu, zapięcie rozpoczynające się na biuście i przedłużone do okolic bioder; ogólnie jak najmniej udziwnień!
 • Szczegóły góry – kołnierz o trójkątnych, ostro zakończonych połach, układający się w dekolt „V”  oraz  pelerynka z pionowym rozcięciem lekko wysmuklają górę. Detal ma znaczenie!
 • Wzrok w dół – pasek dużą klamrą, guziki i obszycia przy kieszeniach, kontrastowe patki przy rękawach, mocne rozkloszowanie to świetne sposoby na optyczne poszerzenie bioder i wyrównanie ich z szerokimi ramionami 🙂

Garderoba w Pigułce by Marcelina Górska - Wiosenna szafa - Trencz

Idealny trencz dla sylwetki „T” o szerokich ramionach.


TRENCZ DLA SYLWETKI „X” ORAZ „H”

 Styliści często powtarzają, że to tak naprawdę odzież wierzchnia tj.: marynarka, ramoneska, sweter, płaszcz „buduje” całą sylwetkę. Będąc klepsydrą „X” lub prostokątną „H” szukaj trencza, który będzie podkreślał Twoje idealne proporcje, a więc zachowa równowagę góra-dół. To ważne, dlatego, że łatwo się „zniekształcić” np. zbyt rozkloszowanym dołem lub nadmierną ilością zdobień na górze.

SYLWETKA „X”/”H” – NA CO WARTO ZWRACAĆ UWAGĘ?

WZROST + ROZMIAR

 • Jeśli jesteś „standardowej” postury (tak wiem, każdy zrozumie to jak chce) szukaj trencza, który nie zaburzy Twoich proporcji.
 • Jeśli należysz do szczupłych i wysokich osób możesz sobie „stworzyć” kobiece kształty np.: za pomocą poszerzającego, dwurzędowego zapięcia na wysokości biustu i mocno rozkloszowanego dołu – wtedy pasek podkreśli wąskie wcięcie.
 • Jeśli jesteś drobna i niska szukaj jak najprostszego w formie płaszcza ze średniej wielkości detalami (zbyt duże guziki lub za gruby pasek Cię przytłoczą), dobrze dopasowanego i długości nad kolano (długość do kolan może skracać!).
 • Jeśli posiadasz proporcjonalną sylwetkę w rozmiarze 42+ warto zwrócić uwagę na płaszcze ciemniejsze, o małej ilości zdobień i marszczeń, bez kontrastowych lamówek i z detalami wielkością dostosowanymi do Twojej sylwetki (zbyt małe guziki lub za gruby pasek będą źle wyglądać).

I JESZCZE…

 • Szukaj płaszcza, który „leży” jak ulał, szczególnie w ramionach!
 • Długość rękawów, długość płaszcza, szerokość paska często możesz poprawić u krawca – jeśli w momencie zakupu tylko jedna rzecz wymaga poprawki, jest ona możliwa i masz kogoś, kto to zrobi – kupuj śmiało!
 • Pasek w talii ma być… W talii – jeśli coś Ci się z tyłu marszczy, odstaje, naciąga to znaczy, że to nie to.

WPIS 4 - TRENCZ1 - dla standardowej X

WPIS 4 - TRENCZ - dla szczupłej X

Płaszcz dla wysokiej i szczupłej „X” lub „H”

WPIS 4 - TRENCZ dla drobnej XPłaszcz dla drobnej „X” lub „H”

WPIS 4 - TRENCZProchowiec dla proporcjonalnej sylwetki 42+


TRENCZ DLA SYLWETKI „A” O SZERSZYCH BIODRACH

 Nie ma co ściemniać – trencz jest płaszczem dla Ciebie! 😉 Mnogość detali w górnej część i lekko rozkloszowany dół sprawia, że Twoja sylwetka nabiera równowagi.

SYLWETKA „A” – NA CO WARTO ZWRACAĆ UWAGĘ?

 • Im większa różnica między ramionami a biodrami, tym więcej przykuwających uwagę i powiększających sylwetkę elementów na górze tj.: pagony, pelerynka, zaokrąglone poły kołnierza, dwurzędowe zapięcie od linii ramion do wysokości brzuch.
 • Gładki dół – model z prawie niewidocznym obszyciem kieszeni, bez kontrafałd, marszczeń, lamówek itp. koniecznie lekko rozkloszowany przykryje szersze biodra, ale ich nie poszerzy.
 • Długość +/-5 cm w okolicy  kolan  – przy sylwetce „A” prezentuje się najlepiej 🙂

WPIS 4 - TRENCZ (2)Trencz dla figury „A” o poszerzonych biodrach


TRENCZ DLA SYLWETKI „O” Z WIĘKSZYM BRZUCHEM

 Moja Droga, w trenczu raczej nie będziesz wyglądać korzystnie. Dlaczego? Ponieważ posiada dwurzędowe zapięcie, które poszerzy Twój newralgiczny punkt w okolicy brzucha oraz pasek, który dodatkowo go podkreśli.

SYLWETKA „O” – NA CO WARTO ZWRACAĆ UWAGĘ?

Jeśli jednak bardzo Ci zależy na zakupie tego typu płaszcza polecam modele w ciemnych kolorach, z guzikami w odcieniu płaszcza i noszone z wiązaniem z tyłu 🙂 Ten poniżej ma postrzępiony jeden bok – taki efekt asymetrii i pionowych linii świetnie wysmukli sylwetkę! Tylko długość za kolano jest średnio korzystna.

WPIS 4 - TRENCZModel trencza polecany dla sylwetki „O”


Jejku! Ale mam roboty z tą wiosenną szafą 😉 Mam nadzieję, że mój wpis ułatwi Ci odpowiedni wybór i zakup wiosennego płaszcza nie będzie problemem. Trzymam kciuki!

PS: O CZYM JESZCZE CHCIAŁABYŚ PRZECZYTAĆ W WIOSENNEJ SZAFIE? Jestem otwarta na propozycje!


Garderoba na Facebooku

Marcelina Górska – Osobista Stylistka

O mnieKontakt Usługi

One thought on “Jak dopasować trencz do kobiecej sylwetki?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *